W ciągu ostatniej dekady, można zauważyć odejście od popularnej diety wysokobiałkowej, umiarkowanej zawartości tłuszczów oraz niskowęglowodanowej, takiej jak np.: Atkins, na rzecz zdrowych tłuszczów i przestrzegania zasad dietetycznych, takich jak „keto”.

Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową, o średniej ilości białka i niskiej zawartości węglowodanów, która, jak udowodniono pomaga w zwiększaniu i utrzymaniu masy mięśniowej, a także w utracie tkanki tłuszczowej. W rzeczywistości dieta ketogeniczna może sprawić, że twoje ciało stanie się maszyną do spalania tłuszczów i sprawi, że będziesz czuł się świetnie.

Dieta ketogeniczna, mimo że jest bardzo popularna, nie jest pozbawiona krytyki. Istnieje wiele typowych mitów i nieporozumień związanych z tą tematyką, a ich zestawienie zajęłoby nam cały dzień. Zamiast tego spójrzmy na 5 najczęstszych nieporozumień na temat diety ketogenicznej i wyjaśnijmy je raz na zawsze.

1. Dieta ketogeniczna o niskiej zawartości węglowodanów powoduje utratę masy mięśniowej

Jednym z powszechnych nieporozumień związanych z dietą ketogeniczną jest to, że powoduje ona atrofię i utratę mięśni. Jest to jednak w 100% NIEPRAWDA. W rzeczywistości dieta ketogeniczna ma działanie oszczędzające mięśnie i może pomóc we wzroście i utrzymaniu masy mięśniowej, jeśli jest ona przestrzegana w sposób prawidłowy.

Będąc na diecie ketogenicznej ciało pracuje inaczej niż na zwykłej diecie niskokalorycznej. Niskokaloryczne diety rzeczywiście powodują katabolizm mięśni, gdy ciało pali mięśnie w celu uzyskania paliwa. Będąc w ketozie jest inaczej, ponieważ mózg wybiera ciała ketonowe jako paliwo zamiast mięśni. Wykorzystuje je i instruuje ciało, aby zamiast tego spalało zgromadzoną tkankę tłuszczową na energię, pozostawiając rezerwy mięśniowe w spokoju. Ciało w sposób naturalny zostało wyszkolone do spalania tłuszczu jako paliwa.

2. Twój mózg do funkcjonowania wymaga dużej ilości glukozy

Innym bardzo powszechnym błędnym przekonaniem dotyczącym diety ketogenicznej jest to, że może ona uszkodzić mózg, ponieważ potrzebuje on dużej ilości glukozy do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli przestrzegasz dobrze skonstruowanej diety ketogenicznej, głównym źródłem energii dla mózgu będą ketony. Twój mózg w dalszym ciągu wymaga niewielkiej ilości glukozy, którą można uzyskać z białka i z niewielkiej ilości spożywanych codziennie węglowodanów (około 20 g). To zjawisko znane jest jako glukoneogeneza. Podczas bycia na diecie ketogenicznej nie tylko dajesz mózgowi preferowane źródło energii, zauważysz także poprawę jasności umysłu, skupienia i czujności. Krótko mówiąc, dieta ketogeniczna może mieć niezwykle pozytywny wpływ dla pracy twojego mózgu.

3. Dieta ketogeniczna powoduje niedobory witamin

Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że dieta ketogeniczna powoduje niedobory witamin i dlatego może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Chociaż prawdą jest, że będąc na diecie większość owoców jest dla Ciebie niedostępna, gdyż zawierają one cukry m.in. fruktozę. Wciąż jednak istnieje wiele warzyw i innych źródeł żywności pełnych składników odżywczych, które należy spożywać codziennie. Ludzie myślą, że dieta ketogeniczna polega na codziennym jedzeniu smażonych jajek, bekonu i sera, bez dodatku warzyw, a w rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie. W praktyce, aby prawidłowo przestrzegać dietę ketogeniczną, powinna być ona bogata w dużo świeżych, zdrowych i pożywnych produktów. Jeśli postępujesz zgodnie z planem, dieta ketogeniczna może zapewnić Ci więcej, niż wystarczającą ilość składników odżywczych wymaganych przez twoje ciało, więc upewnij się, że odrobiłeś lekcje.

4. Ketoza może uszkodzić twoje kości

Innym nieporozumieniem związanym z dietami ketonowymi jest to, że powodują one wydalanie przez kości minerałów takich jak wapń, powodując osteoporozę. To znowu NIE jest PRAWDA. Diety o bardzo wysokiej zawartości białka mogą powodować utratę wapnia z kości. Dieta ketogeniczna nie jest dietą wysokobiałkową, to dieta wysokotłuszczowa. To duża różnica.

5. Dieta ketogeniczna zatka twoje tętnice

Mówiąc o mitach i błędnych przekonaniach dotyczących diety ketogenicznej, jest to prawdopodobnie najczęstszy z nich. Nie trzeba dodawać, że to nieprawda i oto dlaczego. Mimo zweryfikowanych badań i potwierdzonych danych związanych ze spożywaniem zdrowych tłuszczów ludzie nadal myślą, że „tłuszcz jest zły” i że wszystkie tłuszcze zatykają tętnice i powodują choroby serca. W rzeczywistości badania wykazały, że zdrowe tłuszcze mogą obniżyć poziom cholesterolu LDL przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu cholesterolu HDL. Cholesterol LDL jest złym cholesterolem, który powoduje gromadzenie się złogów tłuszczu w tętnicach, podczas gdy HDL jest dobry dla Ciebie i obniża poziom cholesterolu LDL. Należy unikać niezdrowych tłuszczów, takich jak tłuszcze trans i sztuczne tłuszcze nasycone, a należy spożywać zdrowe tłuszcze takie jak wielonienasycone, jednonienasycone, oraz naturalne tłuszcze nasycone. Typowe przykłady zdrowych źródeł tłuszczu obejmują: całe jaja, tłuste ryby, awokado, orzechy, masło klarowane itp. Dopóki będziesz przestrzegać zasad diety ketogenicznej, będziesz z niej korzystać. Przyzwyczajenie się do tego zajmie trochę czasu, ponieważ musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe.