W ostatnich kilku latach dieta ketogeniczna zyskała ogromną popularność. Tysiące ludzi, którzy jej spróbowali opisuje swoje doświadczenia w szeregu artykułów oraz filmów mówiących o tym jaka jest skuteczna oraz jak ketoza pomogła im bez wysiłku zrzucić nadmiar tłuszczu.

W tym artykule przyjrzymy się 5 wskazówkom, o których należy wiedzieć przed rozpoczęciem diety ketogenicznej.

1. To NIE jest dieta, to nowy styl życia

To stwierdzenie może wydawać się sprzeczne. W końcu wszyscy wciąż nazywają to dietą, jednak to przede wszystkim zmiana stylu życia. Cała zabawa polaga na tym, że twój organizm musi wejść w stan tzw. ketozy. Będąc w tym stanie twoje ciało zmieni źródło energii i zacznie używać ketonów jako paliwa zamiast glukozy. Ketony są znacznie czystszym źródłem paliwa dla organizmu. Będąc w stanie ketozy poczujesz się zdrowiej, bardziej energiczny i ogólnie znacznie lepiej. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, ketoza jest bezpieczna również w dłuższej perspektywie. Gdy twoje ciało dostosuje się do diety ketogenicznej, możesz być na niej tak długo, jak tylko zechcesz.

2. Zwiększ spożycie tłuszczów, a następnie zmniejsz je

Początkowo, stosując dietę ketogeniczną, około 75-80% twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego powinno pochodzić z tłuszczów. Twoja dieta powinna być bardzo bogata w tłuszcz, umiarkowana w białko i nie więcej niż 20 do 30 gramów węglowodanów. Takie proporcje pozwolą nauczyć ciało, aby korzystało z tłuszczu jako paliwa. Jest to niezbędne, aby wprowadzić ciało w stan ketozy. Po osiągnięciu tego stanu i stosowaniu diety przez około 2 tygodnie można zmniejszyć spożycie tłuszczu do około 70 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie.

3. Stosuj post przerywany (ang. Intermittent Fasting, skrót IF), aby uzyskać lepsze wyniki

Dieta ketogeniczna w połączeniu z postem przerywanym jest niezwykle skuteczna w odchudzaniu. Stosowanie przerywanego postu pozwala obniżyć apetyt, a także będąc na czczo przez 16 do 20 godzin bez uczucia głodu wprowadzić ciało w tryb spalania tłuszczu. Należy zacząć powoli i dążyć do 16-godzinnego postu i 8-godzinnego okienka żywieniowego. W miarę postępów można spróbować zwiększyć okres postu do 18 godzin, a nawet 20 godzin. Im dłuższy okres postu, tym lepsze wyniki.

Mimo postu należy dbać o to, by spełnić wymagane na dany dzień zapotrzebowanie kaloryczne.

4. Ogranicz ćwiczenia

W ciągu pierwszych 4–5 dni diety ketogenicznej najlepiej jest się zrelaksować i unikać stresu. Można iść na 30-minutowy spacer, ale należy unikać treningów o wysokiej intensywności. Po tym, jak twoje ciało dostosuje się do diety ketogenicznej w ciągu około dwóch tygodni, możesz wrócić do swojego dawnego stylu i ćwiczyć jak zwykle. Ketoza, plus ćwiczenia fizyczne pomogą przyspieszyć utratę wagi i przynieść widoczne wyniki znacznie szybciej.

5. Nie licz kalorii

Dieta ketogeniczna i post przerywany w połączeniu są niezawodne. Nie musisz mieć obsesji na punkcie liczenia kalorii jak w przypadku innego typu diety. Znacznie ważniejsze zwłaszcza w początkowej fazie diety jest wejście i pozostanie w stanie ketozy.

Jeśli próbujesz schudnąć, nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić deficyt około 200-300 kalorii dziennie.

Podsumowanie

Pamiętaj o tych 5 punktach, wchodząc w dietę ketogeniczną, a przekonasz się jaka jest skuteczna w utracie tłuszczu i jaki ma pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia.