Głównym celem diety ketogenicznej jest osiągnięcie stanu ketozy, w którym organizm zużywa ketony jako źródło energii zamiast glukozy. Na tym etapie dzieją się cuda. Szybko schudniesz, będziesz mieć wiecej energii i zaczniesz czerpać wszystkie inne korzyści z diety. Pomocne jest monitorowanie, czy jesteś w stanie ketozy.

Niektóre osoby śledzą swoje postępy codziennie, a doświadczone osoby mogą sprawdzać raz w tygodniu. Kiedy zaczynasz, idealnie jest sprawdzać regularnie. Nawet spożywanie nieco większej ilości węglowodanów może wyrzucić z ketozy i będziesz zaczyć od nowa. Śledząc poziom ketonów, będziesz w stanie rozwiązać wszelkie problemy znacznie szybciej.

Ketonowe paski testowe do moczu

Jest to prawdopodobnie najtańsza metoda na rynku. Minusem jest to, że może być niedokładna i może dawać fałszywe odczyty w zależności od poziomu nawodnienia w twoim organizmie lub jeśli używasz suplementów ketonowych itp. Możesz kupić te paski moczu w większości aptek, np. Keto-Diastix. Przeważnie wystarczy około 15 sekund, aby kolor paska się uaktywnił. Dopasuj go do tabeli kolorów podanej na etykiecie i sprawdź, czy twój mocz zawiera ketony.

Badanie krwi

Mierniki ketonowe krwi są takie same jak używane przez pacjentów z cukrzycą do badania poziomu glukozy we krwi. Aby go użyć, musisz nakłuć palec za pomocą lancetu i pozwolić maszynie wykryć, czy jesteś w ketozie. Będziesz dążył do odczytu w zakresie od 0,5 do 3. Minusem korzystania z badania krwi jest to, że będziesz musiał kłuć się często np. 2 razy w tygodniu. Ludzie, którzy boją się krwi lub bólu, nie będą zbytnio zainteresowani tą metodą. Co więcej, musisz kupić glukometr np. firmy Abbott Freestyle Libre i paski ketonowe.

Analizator oddechu

Ketonix jest marką, która produkuje analizatory oddechu. Tysiące ludzi posiada alkomaty, aby sprawdzić, czy masz aceton w wydychanym powietrzu. Są one wystarczająco proste w użyciu. Wszystko, co musisz zrobić, to dmuchnąć w urządzenie. Jest to podobne do urządzenia używanego przez policję do sprawdzania, czy kierowcy są pijani. Urządzenie mierzy aceton w twoim oddechu i określa, czy jesteś w ketozie. Chociaż jest to bardziej niezawodne niż paski moczu, jest mniej niezawodne niż mierniki typu glukometr. Jeśli nie chcesz używać żadnych pasków / urządzeń do sprawdzania ketozy, możesz zwrócić uwagę na zwykłe objawy, które wydziela twoje ciało, gdy jest w ketozie. Chociaż nie jest to bardzo dokładne, będziesz miał ogólne pojęcie, że jesteś w ketozie. Jeśli nagle poczujesz, że masz zwiększoną energię, jasność umysłu, mniej głodu, silny zapach potu, nieświeży oddech i utratę masy ciała, prawdopodobnie jesteś w ketozie. Rób dalej to, co robisz i przestrzegaj zasad diety ketogenicznej. To wszystko.