Ketoza

Ketoza to stan, w którym organizm pozyskuje energię niezbędną do życia z tłuszczu nagromadzonego w tkankach, a nie z cukrów (glukozy).

Intermittent fasting

Intermittent fasting to tzw. post przerywany. Jest to sposób odżywiania, który polega na przyjmowaniu pokarmu tylko w ściśle określonych oknach żywieniowych w ciągu doby. Przez resztę dnia celowo wstrzymujemy się od jedzenia, czyli pościmy. Istnieją różne wersje postu przerywanego. Najbardziej popularną jest 16/8, w której pościmy przez 16 godzin, a posiłki spożywamy w 8-godzinnym oknie żywieniowym.

Tłuszcze trans

Tłuszcze trans, to utwardzone oleje roślinne, które uznawane są za jedne z najbardziej szkodliwych dla zdrowia kwasów tłuszczowych. Nadmierne ich spożycie sprzyja rozwojowi m.in. cukrzycy typu 2 i znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Tłuszcze trans to izomery powstałe w wyniku uwodornienia (utwardzenia) olejów roślinnych. Same oleje roślinne są zdrowe, ale proces utwardzania powoduje, że zmieniają się ich właściwości.

Tłuszcze MCT

Tłuszcze MCT (Medium Chain Triglicerydes) to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe o dość krótkich łańcuchach węglowych (6-10 atomów węgla), których naturalne występowanie w przyrodzie jest bardzo ograniczone. Tłuszcze te w znaczący sposób różnią się od pozostałych kwasów tłuszczowych, a głowną ich zaletą jest fakt, że do ich wchłaniania przez organizm nie są potrzebne enzymy takie jak żółć i lipaza, które są niezbędne do trawienia pozostałych tłuszczów. Wchłaniają się one bezpośrednio z przewodu pokarmowego do naczyń krwionośnych wątroby. Przykładem tłuszczu MCT jest olej kokosowy.

Dodatkowo tłuszcze te zwalniają perystaltykę jelit, a z tym wydłużają czas przebywania pokarmu w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu wpływają na zwiększenie wchłaniania składników odżywczych i zwiększenie uczucia sytości.

Makroskładniki odżywcze

Makroskładniki, makroelementy lub po prostu składniki odżywczymi to substancje, które dostarczamy do organizmu poprzez spożywanie pokarmu, z którego wydobywane są w procesie trawienia.

W diecie człowieka możemy wyróżnić trzy podstawowe makroskładniki, takie jak: białka, tłuszcze oraz węglowodany. Bez dostarczania każdego z nich w odpowiednich proporcjach organizm człowieka nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, nawet przez krótki okres czasu. Mikroskładniki niezbędne są praktycznie do wszystkiego. Zaczynając od wzrostu i rozwoju człowieka, aż do dostarczenia niezbędnej ilości energii potrzebnej do podtrzymywania podstawowych funkcji życiowych.

Glukoneogeneza

Glukoneogeneza to proces polegający na przekształcaniu na przykład aminokwasów, glicerolu i mleczanu – w glukozę. Proces ten zachodzi przede wszystkim w komórkach wątroby oraz w nerkach i zwiększa się w trakcie wysiłku fizycznego oraz gdy jesteśmy głodni.

Glukoneogeneza to mechanizm obronny pozwalający utrzymać stały poziom glukozy we krwi. Glukoza to jedna z podstawowych substancji niezbędnych do podtrzymania funkcji życiowych organizmu.

Autofagia

Autofagia to jedna z naturalanych sposobów dzięki którym organizm pozbywa się tzw. "śmieci". Jest to proces, który polega na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury.