Jeśli szukasz sprawdzonego planu odżywiania, który pomoże Ci w kształtowaniu sylwetki, dieta ketogeniczna może być dokładnie tym, czego potrzebujesz.

Dieta ketogeniczna okazała się niezwykle skuteczna pod względem utraty tłuszczu, wzrostu i utrzymania mięśni oraz wyników sportowych. Na całym świecie jest wielu sportowców, którzy stosują dietę ketogeniczna i osiagają sukcesy.

Dieta ketogeniczna może być trudna do zrozumienia na pierwszy rzut oka, ale poniższe wskazówki ułatwią Ci jej zrozumienie.

Zrozumienie zasad diety ketogenicznej

Wiele osób popełnia błąd myśląc, że dieta ketogeniczna jest zasadniczo taka sama jak np. Dieta Atkinsa, ale tak nie jest. Oba plany diety są rzeczywiście ubogie w węglowodany, Atkins ma wysoką zawartość białka i umiarkowaną zawartość tłuszczów. Keto jest jednak dietą o niskiej ilości węglowodanów, umiarkowanej zawartości białka i wysokiej zawartości tłuszczów. Nacisk kładziony jest na spożywane rodzaje tłuszczów. Tak więc większość dziennego zapotrzebowania kalorycznego powinna pochodzić przede wszystkim ze zdrowych źródeł tłuszczów.

Nawodnienie

Podczas diety ketogenicznej niezbędne jest odpowiednie nawodnienie, dlatego tak ważne jest, aby pić dużo wody w regularnych odstępach czasu. Nawodnienie poprawia wyniki sportowe. Pomaga organizmowi wypłukać toksyny i zapewnia optymalne funkcjonowanie narządów podczas metabolizmu we wszystkich komórkach. Najlepiej jest pić co namiej 2 litry wody dziennie.

Jedzenie zdrowych tłuszczów

Unikaj tłuszczów trans, które są niezdrowe, i zamiast tego skup się na zdrowych tłuszczach, takich jak olej MCT (średniołańcuchowe trójglicerydy). Olej ten ze względu na swoją strukturę molekularną jest niemal natychmiast przekształcany w ciała ketonowe, zapewniając natychmiastowe uwalanianie energii. Dobry przykładem oleju MCT jest nierafinowany organiczny olej kokosowy. Inne zdrowe źródła tłuszczów to: tłuste ryby, orzechy, nasiona, masło orzechowe, całe jajka, awokado i oliwa z oliwek.

Należy uważać na spożywanie zbyt dużych ilości białka

Pamiętaj, że spożycie białka powinno być umiarkowane. Zdrowe tłuszcze powinny mieć tutaj priorytet. Ludzie próbujący budować mięśnie na keto często popełniają ten błąd, myśląc, że muszą spożywać duże ilości białka, kiedy wcale tak nie jest. Zbyt dużo białka może doprowadzić do fizjologicznego procesu zwanego glukoneogenezą, który powoduje konwersję aminokwasów w glukozę. Zbyt duże ilości glukozy mogą potencjalnie wyeliminować ketozę, co jest ostatnią rzeczą, jakiej chcesz.

Podsumowanie

Powyższe punkty zawierają 4 podstawowe wskazówki, o których musisz pamiętać, zaczynając dietę ketogeniczną. Spróbuj sam, a będziesz zaskoczony, jak naprawdę skuteczna i potężna jest ta dieta.