Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, że jesteś w stanie ketozy. Można użyć pasków testowych do moczu, miernika ketonów z wydychanego powietrza, a nawet zestawu do badania krwi.

Jeśli jednak nie chcesz wydawać pieniędzy na powyższe urządzenia do testowania, można wypatrzeć kilka oznak, które zostaną zasygnalizowane przez twoje ciało, gdy jesteś w ketozie.

Chociaż ten sposób może nie być tak dokładny jak badanie krwi, ale jeśli przestrzegasz zasad diety prawidłowo i widzisz te objawy, możesz bezpiecznie założyć, że jesteś w ketozie i po prostu musisz kontynuować to, co robisz, aby dalej utrzymywać dietę ketogeniczną.

1. Nieświeży oddech

Jest to jeden z pierwszych objawów ketozy. Jest podobny do porannego oddechu, gdy budzisz się rano na czczo. Przypomina aceton, ponieważ ciało wykorzystuje ketony jako paliwo. Ten mały problem możesz rozwiązać, pijąc wodę z miętą.

2. Zmniejszenie wydajności fizycznej

Na początkowych etapach diety ketogenicznej możesz poczuć spadek energii. To jeden ze znaków, że wchodzisz w stan ketozy. Twoje ciało dostosowuje się do diety ketogenicznej i chociaż niektórzy ludzie mogą nie odczuwać żadnych skutków ubocznych, większość ludzi napotka pewne problemy. Jeśli ćwiczysz, zauważysz, że Twoje wyniki nie są takie jak wcześniej. Najlepiej byłoby, gdybyś odpoczywał przez pierwsze 7 dni na diecie ketogenicznej. Daj swojemu ciału czas na przyzwyczajenie się do nowego stanu i przejścia od spalania glukozy do spalania tłuszczów.

3. Problemy trawienne

Innym bardzo częstym objawem ketozy są problemy trawienne. Może wystąpić biegunka lub zaparcie. Ciało się oczyszcza i to jest normalne. Przy biegunce najlepiej obniżyć spożycie tłuczczów. Na zaparcia najlepiej włączyć do diety niektóre włókniste warzywa, takie jak brokuły. Pamiętaj, że nie powinieneś przekraczać więcej niż 20-30 gramów węglowodanów.

4. Wzrost energii

Jeśli nagle poczujesz, że jesteś bardziej energiczny niż kiedykolwiek wcześniej, najprawdopodobniej wszedłeś w stan ketozy i z powodzeniem zastosowałeś dietę. Większość osób, które osiągają ketozę, odnotowuje nagły wzrost energii i jasność umysłu.

5. Bezsenność

Jednym z najczęstszych problemów związanych z dietą ketogeniczną jest bezsenność. To także znak, że ciało wchodzi w ketozę. Jest to normalne i kiedy przyzwyczaisz się do diety ketogenicznej, sen przyjdzie łatwo i poczujesz się bardziej wypoczęty.

6. Grypa ketonowa

Najczęściej występuje na początku i jest spowodowana przez braki w elektrolitach. Zapewnij duże ilości soli kuchennej w pierwszych dniach oraz pilnuj potasu i magnezu.

7. Utrata głodu

Dieta ketogeniczna zmniejsza apetyt. Jest to szczególnie zauważalne, gdy łączysz ją z postem przerywanym. Ponieważ twoje ciało spala teraz tłuszcz jako paliwo, jest znacznie wydajniejsze i zawsze może sięgać do zapasów tłuszczu zgromadzonego w ciele - w przeciwieństwie do ludzi, którzy spalają glukozę jako paliwo i zawsze potrzebują więcej węglowodanów z żywności, gdy ich zapasy glikogenu są niskie.

8. Silny zapach potu

Najczęściej występujke na początku i jest spowodowana przez braki w elektrolitach. Zapewnij duże ilości soli kuchennej w pierwszych dniach oraz pilnuj potasu i magnezu.

9. Utrata masy ciała

W pierwszym tygodniu diety ketogenicznej zauważysz, że często oddajesz mocz. Ketoza powoduje, że organizm traci dużo wody. Ponieważ dostarczasz małe ilości glukozy do organizmu, retencja wody jest mniejsza. Ludzie często tracą około 2kg masy wody w pierwszym tygodniu. Jest to jeden z najczęstszych objawów ketozy. Jeśli zauważysz, że doświadczasz kilku z tych objawów, możesz bezpiecznie założyć, że jesteś w ketozie. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem diety.