Dieta ketogeniczna jest jedną z najbezpieczniejszych i najkorzystniejszych diet na świecie. Jednak ludzi patrzą na nią z nieufnością i czują, że jest ona niebezpieczna i niezdrowa. Najczęściej nie rozumieją jej zasad oraz zjawisk, które jej towarzyszą i dlatego są jej przeciwni. Aby naprawdę zrozumieć, dlaczego ketoza jest całkowicie bezpieczna, musisz wiedzieć, jak działa dieta ketogeniczna.

Czym jest ketoza?

Kiedy zastosujesz dietę ketogeniczną, większość spożywanych kalorii będzie pochodzić z tłuszczów. Na początku zaleca się spożywanie od 70 do 75 procent kalorii w postaci tłuszczów. Można spożywać np.: bekon, olej kokosowy, łosoś, masło, masło klarowane itp. Już to powoduje, że wielu ludzi wpada w panikę, ponieważ doprowadzono ich do przekonania, że ​​jedzenie tłustych potraw jest niezdrowe i podniesie im poziom cholesterolu we krwi. W rzeczywistości przyczyną problemów z cholesterolem nie są tłuste potrawy. Prawdziwymi winowajcami są cukier, proste węglowodany i przetworzona żywność. Kiedy stosujesz dietę ketogeniczną, trenujesz swoje ciało, aby używało ketonów jako głównego źródła energii zamiast glukozy.

Dlaczego ketoza działa

Ketony są źródłem paliwa i powstają, gdy twoje ciało zużywa tłuszcz zamieniając go na energię potrzebną do życia. To dlatego ludzie, którzy osiągnęli ketozę, nagle odczuwają jasność umysłu i więcej energii. Ludzie często martwią się, że organizm potrzebuje węglowodanów do optymalnego funkcjonowania. W rzeczywistości 20-50 gramów węglowodanów dozwolonych w diecie ketogenicznej jest więcej niż wystarczające. Ciało ludzkie zdolne jest do wytwarzania własnej glukozy dzięki wykorzystaniu glicerolowych właściwości tłuszczy.

Czy naprawdę potrzebujemy węglowodanów?

Ciało ludzkie nie wymaga dużej ilości węglowodanów. Chociaż możesz spożywać warzywa, błonnik i mikroelementy, tak naprawdę NIE potrzebujesz węglowodanów takich jak np.: chleb, ryż, kasze, słodycze itp. Odchodząc od węglowodanów i spalając tłuszcz jako paliwo, unikniesz wielu chorób, takich jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, stany zapalne itp. Nie ma długoterminowego zagrożenia związanego z dietą ketogeniczną. W rzeczywistości będziesz zdrowszy, szczuplejszy i będziesz mieć znacznie więcej energii. Ryzyko wystąpienia chorób związanych z glukozą będzie bardzo niskie. Badania wykazały, że komórki rakowe potrzebują glukozy do rozwoju. Kiedy twoje ciało jest na diecie ketogenicznej, komórki rakowe są pozbawione glukozy i albo stają się uśpione, albo po prostu umierają. Ketoza jest tak potężna.

Czy ketoza spowoduje utratę mięśni?

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, ketoza nie powoduje utraty mięśni. W rzeczywistości buduje je. Kiedy stosujesz dietę ketogeniczną i łączysz ją z postem przerywanym, twoje ciało wytwarza więcej hormonu wzrostu. Jeśli będziesz wykonywał trening siłowy, zyskasz mięśnie. Ciało rzadko spala mięśnie na energię potrzebną do życia. Tylko w okresach głodu, kiedy nie ma wyboru, ciało zdecyduje się katabolizować mięśnie.

Ale co z cholesterolem?

Twoje ciało produkuje większość cholesterolu. Cholesterol wykorzystywany jest przez organizm do ochrony komórek. Tłuszcz, który zjadasz będąc na diecie ketogenicznej, nie podnosi poziomu cholesterolu. Powodują to stany zapalne. Kiedy komórki w twoim ciele są w stanie zapalnym, ciało wytwarza cholesterol, aby je uspokoić i chronić. Bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych jest cukier oraz przetworzona żywność. Tłuszcze są źle postrzegane, a węglowodany, które szybko przekształcają się w glukozę, są okrzyknięte zdrowymi. Bycie w ketozie faktycznie obniża poziom cholesterolu.

Różnica między ketozą, a kwasicą ketonową

Ketoza to stan, w którym ciało pali ketony w celu uzyskania energii niezbędnej do życia. Z kolei kwasica ketonowa to sytuacja, w której organizm ma wysoki poziom cukru i ketonów. Może to być sytuacja zagrażająca życiu. Zwykle dotyczy to tylko osób z cukrzycą typu 1, ponieważ organizm nie wytwarza insuliny w celu kontrolowania cukru we krwi. Większość osób, które nie chorują na cukrzycę typu 1, nie jest zagrożona. Podsumowując, ketoza jest bezpieczna, a dietę ketogeniczną można stosować jako styl życia. Pamiętaj, że najlepiej jest porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety.