Dieta ketogeniczna stała się bardzo popularna w ciągu ostatnich kilku lat. To dieta o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczów, początkowo opracowana z myślą o zwalczaniu cukrzycy i padaczki u dzieci, przyciągnęła uwagę głównego nurtu ze względu na szybkie wyniki utraty tkanki tłuszczowej i inne korzyści zdrowotne.

W tym artykule omówimy zalety i wady diety ketogenicznej.

Zalety

Utrata tkanki tłuszczowej

Najważniejszym powodem, dla którego ludzie wybierają dietę ketogeniczną, jest utrata tkanki tłuszczowej, a nie tylko utrata masy ciała. Inne diety ograniczające kalorie mogą pomóc Ci zrzucić więcej kilogramów, ale może to być spowodowane utratą wody z organizmu lub mięśni. To, czego naprawdę chcesz, to utrata tkanki tłuszczowej i dieta ketogeniczna Ci to umożliwia.

Lepsze wyniki w porównaniu z innymi dietami

W teście porównawczym z 2007 roku, w dwunastomiesięcznym badaniu stwierdzono, że utrata masy ciała była większa w grupie niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej czyli diecie ketogenicznej w porównaniu z innymi grupami dietetycznymi. Ogólna utrata masy ciała po 12 miesiącach była również znacznie lepsza.

Brak ubytków masy mięśniowej

Ze względu na wyjątkowy sposób, w jaki dieta ketogeniczna koncentruje się na spalaniu tłuszczu i ogólnej utracie wagi, dieta ta nie powoduje ubytków masy mięśniowej. Niższa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie oraz ekspozycja mięśni zapewnia bardziej atrakcyjny wygląd.

Redukcja apetytu

Jedną z największych trudności w przestrzeganiu diety jest zmuszanie się do niejedzenia. Jest to najczęszczy powód, dla którego większość ludzi rezygnuje. Chcą jeść, co chcą, bez żadnych ograniczeń. Pokusy jedzenia są zbyt silne, aby się im oprzeć. Dieta ketogeniczna zmniejsza apetyt i jest tu niezwykle pomocna. Jeśli nie czujesz głodu, nie masz pokusy oszukiwania w diecie.

Obniża insulinę

Wykazano, że dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa dieta zmniejsza insulinę. Niższa insulina w organizmie ma ogromne korzyści dla zdrowia, w tym spowalnia starzenie się, zapobiega cukrzycy typu 2 i powoduje szybszą utratę masy ciała.

Poziom cukru we krwi staje się bardziej stabilny

Niższe spożycie węglowodanów oznacza, że ​​poziom cukru we krwi powinien pozostać na zdrowym poziomie. Ponieważ tylko niewielkie ilości węglowodanów dostają się do układu krwionośnego, wpływ jest minimalny, a poziom cukru we krwi jest bardziej stabilny w ciągu dnia.

Energia

Pozbycie się tłuszczów nasyconych i przetworzonej żywności zapewni organizmowi czyste źródło energii. Zwolennicy diety ketogenicznej zgłaszają gwałtowny wzrost energii, gdy ich ciało dostosowuje się do stanu ketozy.

Współczynnik „Good Feel”

Oprócz energii, zwolennicy diety ketogenicznej twierdzą, że ogólnie czują się lepiej, tryskając radością i energią.

Mniej snu

Chociaż eksperci nie doszli jeszcze do wniosku, dlaczego tak się dzieje, zdrowe odżywianie i przestrzeganie diety ubogiej w węglowodany oznacza, że ​​fizycznie nie potrzebujesz ani nie pragniesz tyle snu. Łatwiej jest też budzić się rano, nie czując się zmęczony i obolały.

Wady

Grypa przy spoywaniu małych ilości węglowodanów

Wiele osób, które wypróbowało dietę ketogeniczną, zgłosiło, że nie czuje się zbyt dobrze przez pierwszy tydzień od rozpoczęcia diety i cierpi na objawy przypominające grypę. Ciało dostosowuje się do nowego sposobu jedzenia. Po latach odżywiania się wysokowęglowodanową, standardową dietą organizm będzie musiał się "odtruć", co spowoduje (krótkotrwałe) skutki uboczne. Aby temu zapobieć pamietaj o elektrolitach takich jak: sól, magnez i potas.

Bóle głowy

Czasami może wystąpić odwodnienie po utracie wody z organizmu, co może prowadzić do bolesnych bólów głowy. Można to nieco naprawić, spożywając więcej wody z solą lub posiłków bogatych w elektrolity takich jak np.: rosół.

Powolne trawienie

Odwodnienie i przystosowanie się do posiłków o niskiej zawartości węglowodanów może prowadzić do zaparć. Można temu zaradzić spożywając więcej włóknistych warzyw o niskiej zawartości skrobi i pijąc więcej wody.

Trudno trzymać się zasad diety na spotkaniach towarzyskich

Przestrzeganie rygorystycznych zasad dietetycznych podczas imprez towarzyskich może sprawić, że można się zniechęcić. Istnieją sposoby obejścia tego problemu, na przykład tzw. "cheat meal", czyli zjedzenie posiłku bogatego w węglowodany. Należy jednak pamiętać aby nie nadużywać tego.

Oczywiste jest, że zalety diety ketogenicznej znacznie przewyższają wady. Większość negatywnych skutków występuje w ciągu pierwszych dwóch tygodni od rozpoczęcia diety, a następnie szybko się zmniejsza. Długoterminowe skutki zdrowotne okazały się korzystne na dłuższą metę. Zacznij przygodę z dietą ketogeniczną, a będziesz czerpał z niej wiele korzyści.